موزه تایتانیک بلفاست
تایتانیک بلفاست یکی از بزرگ ترین بناهای ساخته شده در سال 2012 در کشور ایرلند میباشد و بهترین طراحی و تکنولوژی جهان را در اختیار دارد، در واقع ساخت موزه از سال 2009 شروع شد که بعد از 3 سال به اتمام رسید و حدود 77 میلیون پوند هزینه ساخت این ابر سازه شده است. موزه در صدمین سالگرد فاجعه ی غرق شدن کشتی تایتانیک افتتاح شد و ملکه ی انگلیس ، هیلاری کلینتون و کارگردان فیلم تایتانیک از مهمانان خاص و ویژه ی جشن افتتاحیه ی موزه تایتانیک بودند. این ساختمان در 6 طبقه بزرگ و وسیع در اطراف دریای شهر بلفاست ساخته شده است و همچنین این سازه بیش از 12.000 متر مربع مساحت دارد. ساختمان موزه تایتانیک بلفاست دقیقا در محل ساخت کشتی عظیم تایتانیک احداث گردیده است.


این موزه آثار باقی مانده کشتی تایتانیک و اتاق های شبیه سازی شده از تایتانیک در این موزه نگه داری میشود و همچنین 9 گالری بزرگ را در خود جای داده است که در آنجا آثار هنری و عکس های یادبود از حادثه ی دردناک غرق شدن کشتی تایتانیک گردآوری شده است ، البته فراموش نکنید که موزه تایتانیک بلفاست نمیتواند آثاری از کشتی تایتانیک را نمایش بگذارد، زیرا بسیاری از آثار آن مدت ها قبل به فروش رسیده است. در تور اروپا برای رسیدن به این موزه فقط یک پیاده روی کوتاه از مرکز شهر بلفاست نیاز دارید، موزه تایتانیک بلفاست نه تنها یک شاهکار معماری برای شهر است، بلکه به بزرگترین مرکز بازدیدکننده در جهان تبدیل شده است.
شهر بلفاست پایتخت ایرلند شمالی و محل مجلس نمایندگان و قانونگذاری در ایرلند شمالی میباشد .این شهر در طول دوره اختلال، درگیری و نابودی به شدت رنج فراوانی به خود گرفته است، اما به تدریج دوره ی بازگشت به یک دوره پایدار آرامش و رشد را تجربه کرده است. در آن زمان بلفاست یک شهر اقتصادی و رو به رشد در امپراطوری بریتانیا بود و همچنین بزرگترین شرکت های کشتی سازی در جهان، متعلق به این شهر بود.


موزه تایتانیک بلفاست سالانه بیش از 3.5 میلیون بازدید کننده و گردشگر را از 145 کشور جهان را جذب کرده است و جایزه جهانی جذب گردشگر از جهان را در سال 2016 به خود جلب کرده است، در واقع پربازدیدترین مکان گردشگری در جهان را از آن خود کرد و از موزه لوور ، برج ایفل و حتی از ساگرادا فامیلیا پیشی گرفت. انتظار میرود ساختمانی که در حال حاضر به عنوان تایتانیک بلفاست شناخته می شود، سالانه 425.000 بازدید کننده را جذب کند و کشور ایرلند شمالی از پذیرای آنها خواهد بود.
این قسمت از شهر بلفاست تبدیل به یک مقصد جهانی برتر و شگفت انگیز برای گذراندن اوقات فراغت و گردشگری ، کسب و کار شده است. در موزه تایتانیک بلفاست، بازدیدکنندگان میتوانند فیلم هایی با کیفیت بالا را از اتفاق هایی که بر سر کشتی تایتانیک افتاده است را مشاهده کنند. جالب است که بدانید این سازه، نمایشگاه هایی با موضوعات مشابه را در زمان های خاصی از سال برگزار میکند.
اریک آر کوهن (Eric R Kuhne) طراح مطرح ایرلندی میباشد و قصد داشت یک مکان خاص و بین المللی برای شهر بلفاست طراحی کند. طرحی که او اجرا کرد نماد کشتی ، ستاره و بلور آب را به تصویر کشید. موزه تایتانیک از آسمان، شکل ستاره ای دارد که نشان دهنده اتصال خط سفید با یک ستاره میباشد، اما وقتی از پایین نظاره گر موزه میشوید شکل ساختمان شبیه به بدنه چهار کشتی بوده و ارتفاع هر گوشه 38 متر میباشد .نمای موزه با 3000 ورق آلومینیوم نقره ای پوشیده شده است که بازتاب زیبای نور خورشید را به اطراف درخشش میدهد، ظاهر این سازه کاملا نا متقارن بوده و در زاویه ی 72 درجه مورب میباشد.


به هنگام ورود به ساختمان موزه یک دهلیز بزرگی در پیش روی شما خواهد بود و یک سری از پله برقی های شیشه ای ساخته شده که هر کدام بیش از 25 متر طول دارند و همه ی آنها در فضای مرکزی موزه در میان یکدیگر عبور میکنند، در واقع بلند ترین پله های برقی شهر بلفاست در این سازه بکار رفته است. پنج طبقه ی دیگر ساختمان از طریق پله های برقی با یکدیگر در ارتباط هستند و به بازدیدکنندگان امکان دسترسی به هر یک از 9 گالری را میدهد، در حالیکه این گالری ها در چهار بال موزه قرار دارند و برای رفت و آمد میتوانید از پله های برقی عظیم موجود در موزه استفاده کنید.
در گالری اول تابلوهایی با موضوع تاریخچه ی شهر بلفاست و آغاز صنعت کشتی سازی به نمایش گذاشته شده است. در بخش دوم وقتی وارد شدید یک داربست فولادی بزرگی میبینید که کشتی تایتانیک در حال ساخت بر روی آن قرار داده شده است و بالابرهای مخصوص گردشگران را بالا میبرند تا مراحل ساخت کشتی را ببینند و آشنا شوند. و اما در آخرین بخش گالری در گالری چهارم یک نمونه از کشتی تایتانیک غول پیکری گذاشته شده است که امکان بازدید از کابین های داخلی کشتی مانند اتاق مهمانان، اتاق کارگران و سالن های غذاخوری برای بازدیدکنندگان فراهم میباشد. در حالیکه در طول بازدید جهت افزایش اطلاعات گردشگران فیلم هایی از واقعه ی تایتانیک پخش میکنند.


در داخل و اطراف موزه امکانات استراحتی زیادی دارد، در قسمت لابی موزه نیمکت های چوبی چیده شده اند که علاوه بر رفع خستگی زیبایی دو چندانی را به محیط داخلی موزه داده است و در اطراف این نیمکت ها رستوران ها و کافی شاپ هایی ساخته شده است  که در آنجا انواع دسر ها و غذاهای اروپایی سرو میشود. اطراف بیرونی موزه پارک سرسبز و نسبتا بزرگی وجود دارد که به راحتی ساعت ها بعد از بازدید از موزه استراحت و تفریح کنید و از هوای خنک لذت ببرید.
جهت اطلاع از آفرهای تور اروپا و تور ایرلند با ما در تماس باشید.                  02188851080